Fellows Adayları

Ali Tamirciler

Coskunoz Holding

15 Ekim 1994’te Bursa’da doğdu. Liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamlamasının ardından, lisans eğitimi için gittiği Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini ise İngiltere Bournemouth University’de Uluslararası Yönetim (MSc. International Management) alanında tamamladı. Eğitimi sırasında katıldığı akademik çalışmalar sonucu üniversiteden ektra burs alarak Hollanda Hogeschool Utrecht’te proje yönetimi alanında eğitim alma fırsatını yakaladı. 2018 yılında Bursa’da Coşkunöz Holding’e bağlı Ineva Çevre Teknolojileri firmasında satış departmanında işe başladı. Buradaki 1 yılın ardından yine Coşkunöz Holding Ar-Ge Direktörlüğü’ne geçiş yaparak İnovasyon Sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Bu kapsamda kurumsal inovasyon sisteminin kuruluşu, şirketlerdeki pilot uygulamaların yürütücülüğü, kurum içi girişimcilik yarışmalarının kurgusu, fikir toplama sistemi altyapısının kurgulanması konularına liderlik etmektedir. Bunlara ek olarak holding startup yatırımları ve iş birlikleri konularında destek faliyetlerine devam etmektedir. İş dışında seyahat etmekten, kayak ve dalış sporlarından keyif alır.

Aykut Hocaoğlu

Arçelik Garage

5 Haziran 1988’de Mardin’de doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Mardin’de tamamlayıp, üniversite eğitimini İzmir’de tamamladı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden; 2012 yılında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve 2015 yılında Mühendislik İşletmeciliği (YL) bölümlerinden mezun oldu. 2010-2012 dönemimde İYTE Öğrenci Konseyi Başkanlığı ve mezuniyet sonrası 2014-2020 arasında 2 dönem İYTE Mezunlar Derneği başkanlığını yürüttü. Lisans mezuniyeti sonrası Teknopark İzmir’de kurulan TTNET IDEA Arge ve Kuluçka Merkezi’nin kuruluşunda görev alarak 1.5 yıl koordinatörlük yaptı. Ardından Teknopark İzmir’de son 2.5 yılı Genel Müdür Yardımcılığı olmak üzere 5 sene görev aldı. Bu süreçte Atmosfer TTO’nun kurulması, BiGG.Assist programının hayata geçirilmesi, Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nin kurulması, İzmir NIC Uluslararası Hızlandırma Programının kurgulanması gibi TÜBİTAK, AB Fonları, Kalkınma Ajansı gibi kurumların destek verdiği çok paydaşlı çalışmalarda yer aldı. 2018 yılında Türk Proje Yönetim Meslek Enstitüsü tarafından yılın “en iyi genç proje yöneticisi” seçildi. 2019 yılında Amerika Dış İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “IVLP-International Visitors Leadership Program’ına” Türkiye adına dahil oldu. 2020 Nisan ayında kişiler arası doğrudan dayanışma iş modelinin yaygınlaşmasını ve örnek olmasını sağlayan Bi’Komşu sosyal girişimini kurdu. 2019 Eylül’den beri Arçelik’te Startup Program Koordinatörü olarak çalışmaya ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Ayşe Nisa Akgün

Vestel Ventures

29 Mart 1997'de İstanbul'da doğdu. Lise eğitimini Cağaloğlu Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra, multidisipliner dallarda eğitim gördüğü İstanbul Teknik Üniversitesi işletme mühendisliği bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Lise ve üniversite öğrenimlerini alırken birçok kulüpte aktif rol alarak özellikle tanıtım, gezi ve sosyal sorumluluk alanlarında faaliyetler yürüttü. Lisans eğitimini alırken Türk edebi şiirlerini metin madenciliği ile analiz ettiği makalesi yayınladı. Alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan American Society for Engineering Management’ın düzenlediği uluslararası vaka yarışmasında dünya birincisi olan takımın üyesiydi. Lisans eğitimi sırasında bir startupta gerçekleştirdiği staj sonrası, girişim ekosisteminin yatırımcılık tarafına da merak sardı ve Zorlu Holding’in kurumsal risk sermayesi kolu Vestel Ventures’ta yarı zamanlı analist olarak görev almaya başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra portföyünde 25 startup yatırımı bulunan Vestel Ventures’ta görevi tam zamanlı olarak değişti. Şu anda aynı kurumda girişim yatırım süreçleri, exit süreçleri, portföy girişimlerinin geliştirilmesi gibi girişim tarafına dokunan görevlerinin yanı sıra, Zorlu Holding içerisinde kurum içi girişimcilik programı Parlak Bi’Fikir, girişim-kurum arasında köprü vazifesi gören Z-port programı gibi birçok inovasyon programının yönetiminde ve yürütülmesinde görev almaktadır. Farklı sektörlerden farklı bireylerle bir arada olmanın hem kişisel hem de mesleki olarak onu beslediğine inanan Ayşe Nisa, yeni konular öğrenmeye olan ilgisinin yanı sıra, girişimcilik ve inovasyon alanında tecrübelerini paylaştığı bloğunda içerikler yazıyor, sporu hayatından hiç eksik etmiyor ve seramik eserler üretmekten zevk alıyor.

Can Sındıraç

Aspilsan Enerji

Kısa Cv: 17 Mart 1987’de İzmir’de doğdu. 2010 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliğini derece ile tamamladıktan sonra; lisansüstü eğitimi için yeşil enerji ekosisteminde önemli rol oynayan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)’ne geçti. Yüksek lisans derecesini 2013 yılında ve doktorasını 2019 yılında Makine Mühendisliği bölümünden aldı. Bu süreçte, İYTE'de 8 yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalışırken Yakıt Pilleri ve Hidrojen Teknolojileri hakkında çalışmalar yaptı. European Ceramic Society (ECerS) 2019 konferansında “Student Speech Contest” yarışmasında Türkiye’yi temsil etti. Doktorası biter bitmez, 2019 yılında ASPİLSAN Enerji firması bünyesinde İstanbul Ar-Ge şubesinde Ar-Ge Mühendisi olarak işe başlayan Dr. Sındıraç’ın ana çalışma konuları arasında; Türkiye’nin orta/uzun vadeli büyüme stratejisinde önemli rol oynayacak olan hidrojen teknolojileri yer almaktadır. Kurum ve ülke adına değer yaratan/yaratacak projelerde hem araştırmacı hem de yürütücü olarak çalışmakta ve şu anda güncel olarak 6 SCI bilimsel makalesi ve birçok ulusal/uluslararası konferans bildirisi bulunmaktadır. Şirket içinde ve dışındaki farklı paydaşları bir araya getirerek bilimsel inovasyon projelerinin ve stratejilerinin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Temiz enerji ideathonlarında çeşitli mentörlük görevleri de üstlenmekte ve üniversiteli gençlere temiz hidrojen konusunda gönüllü eğitimler vermektedir. Hobi olarak ise çizgi roman ve figür koleksiyonunu geliştirmektedir.

Cansu Hoşcan

LC Waikiki

4 Mayıs 1993'te Tokat'ta doğdu. İlköğretim ve liseyi İstanbul'da okuduktan sonra 2012 yılında başladığı Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Üniversitede Endüstri Bilimleri ve Teknoloji Topluluğu (EBİTET) Reklam Sponsorluk Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Başkanı görevlerinde bulundu. Staj yaptığı LC Waikiki Taha Giyim Kumaş Depo bölümünde İş Geliştirme Uzmanı olarak profesyonel iş hayatına başladı. Yalın üretim çalışmalarının başladığı dönem şirkette Yalın 6 Sigma eğitimini tamamlayarak Yeşil Kuşak sertifikası aldı. Kumaş depoda çeşitli süreç ve sistem geliştirme projelerinde yer aldıktan sonra Genel Müdür Yardımcısı Asistanı görevine geçerek; tedarik, satın alma, yalın, kalite, tedarikçi geliştirme, ERP, strateji süreç geliştirme gibi farklı departmanlara bütünsel bakma ve farklı deneyimlere sahip olma imkanı oldu. Şu an Tedarik Zinciri Genel Müdürlüğü'nde Proje Uzmanı olarak çalışmaya devam etmektedir. İlgi alanı olan; Proje Yönetimi, Tasarımsal Düşünce, Deneyim Tasarımı, İnovasyon gibi konularda araştırmalar yaparak, çeşitli eğitim ve etkinliklere katılarak kendini geliştirmekte, öğrenimlerini sosyal ve iş hayatında uygulamaya çalışmaktadır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ile Marka İletişimi bölümlerini bitirdi. Öğrenmenin yeri, zamanı olmadığını düşünmekte, yaşam boyu öğrenme yolculuğunda olan bir öğrenci olarak kendini tanımlamaktadır. Farklı topluluklarda gönüllü olarak çalışmayı, dans etmeyi ve özellikle psikoloji alanında kitaplar okumayı sevmektedir.

Çağla Odabaşı Özer

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)

4 Nisan 1989’da Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Büyük Kolej’de birincilikle tamamladı. Lise hayatına Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde devam ettikten sonra Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminin son yılında yaptığı bitirme projesi esnasında araştırmayı, bilimi ve bilinmeyeni ortaya çıkarmaya olan tutkusunu keşfetti ve yüksek lisans yapmaya karar verdi. Hem araştırmaya olan tutkusu hem de deniz sevdası nedeniyle yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Çalışmalarında enerji sektörünün farklı alanlarında makine öğrenmesi algoritmaları geliştirerek bilgi çıkarımı, enerji verimliliği ve malzeme alanında çalışmalar gerçekleştirdi. Çalışmalarından elde ettiği sonuçları birçok uluslararası yüksek etki faktörlü bilimsel dergide yayınladı ve uluslararası konferanslarda sundu. Doktora derecesini aldıktan sonra 2.5 yıl Tüpraş Ar-Ge departmanında Algoritma ve Yazılımsal Çözüm Geliştirme ekibinde Şef Mühendis olarak çalıştı. Rafineri alanında veriyi kullanarak erken hata tespiti, süreç verimliliği, öngörücü bakım gibi alanlarda farklı çözümler geliştirdi. Bunun yanı sıra kurum içi girişimcilik projelerinde yer alarak kendini yalın girişimcilik ve çevik inovasyon konularında geliştirme fırsatı buldu. 2021 Temmuz ayında Türkiye'de elektrikli araçlar ve mobilite çözümleri ile ilgili en büyük girişim olan Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) ’nda yüksek voltaj batarya ekibinde işe başladı. Batarya alanında geliştirme faaliyetlerinin TOGG’un Farasis Enerji ile ortak girişimi olan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri şirketine aktarılmasıyla şu anda Siro’da çalışmalarına devam etmektedir ve veriyi kullanarak batarya ömrünü ve verimliliğini arttırmaya yönelik çözümler geliştirme üzerine çalışmaktadır.

Mehmet Batuhan Süngü

GOOINN

Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Mühendisliğinden mezun oldu. 2018 yılında Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi (Kworks) ve Code.YapıKredi bünyesinde farklı bankalardaki hesaplarını bir arada yönetmeye yardımcı olmak için tüm mevduat hesaplarını tek bir mobil platformda toplayan Balya adında bir Fintech girişimi kurdu. 1,5 yıllık yoğun mücadelenin ardından girişimini park etti. Girişimlere destek olabilmek adına Smartup Network'de global girişimcilere ürün yönetimi, dijital pazarlama ve ürün tasarım desteği sundu. 2020 yılında Eczacıbaşı Holding'de İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörlüğünde çalışmaya başlayan Batuhan, şirketin inovasyon dönüşümüne ve kurumsal risk sermayesi fonu Momentum'a destek oldu. İnovasyon çalışmaları dışında global yönetim danışmanlığı firmaları ve Dubai'de satış üzerine çalıştı. Aynı zamanda Türkiye Girişimcilik Vakfı Alumnileri arasında yer almaktadır. 2021 yılında ürün lideri olarak olarak GOOINN ailesine katıldı. Burada Türkiye ve globalde yer alan birçok büyük kurumun inovasyon yetkinliğini arttırmaya destek olurken, inovasyon takımlarının daha üretken ve takip edilebilir çalışmalar yapmalarına olanak sağlayan İngiltere merkezli proje yönetim aracı Inodash girişiminin ürün yöneticiliğini yapmaktadır.

Mehmet Emre Öğün

ACM Agile

1994'te Ankara'da doğdu. İlkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimini Ted Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra 2017 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. İlkokuldan itibaren altyapılarda aktif bir şekilde basketbol oynadıktan sonra, üniversite dönemi boyunca yine altyapılarda basketbol antrenörlüğü yaptı. İş hayatına 2017 yılında bir AR-GE firmasında başladıktan sonra 2018 yılında Tüpraş ile yolları kesişti. Tüpraş'ta geçirdiği 4 sene içerisinde Proje Yöneticiliği ve Çevik Koçluk gibi farklı rollerde görev alan Emre, bu süre zarfında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Mühendislik Yönetimi üzerine yüksek lisansını tamamladı. Çeviklik, Tasarım Odaklı Düşünce ve İnovasyon gibi konularda edindiği bilgi ve deneyim ile geleceğin organizasyonlarını tasarlamayı amaçlarken, bu ekosistemin gelişimine katkı sağlamak amacıyla 2 yıldır Türkiye'nin en büyük gönüllü Agile topluluğu olan Agile Turkey'de Scrum Master olarak görev almaktadır. Bunun yanı sıra ACM Agile şirketinde Agility Consultant olarak görev almaktadır.

Melike Oya Kader

Sun Tekstil

1988 yılında İzmir’de doğdu. 2012 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olarak profesyonel hayatına Vestel Beyaz Eşya bünyesinde Ar-Ge Uzman Yardımcısı olarak adım attı. A+++-%20 enerji sınıfı ve 5.5 lt su tüketimi ile 2014 yılı itibari ile Dünya rekortmeni bulaşık makinesi projesinde görev alırken proje yönetimine merak sardı ve lisansüstü eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Mühendislik Yönetimi alanında devam etti. Bu esnada Dokuz Eylül Girişimcilik Akademisi 3. Döneminde yer alarak programı başarı ile tamamladı. 2015 senesinde AKG Gazbeton firmasına geçiş yaparak Ar-Ge Merkezi kurulumunda yer aldı ve Kurumsal İnovasyon Sistemi Geliştirilmesi – VALS Projesi’ni tasarlayıp hayata geçirdi. VALS Projesi 2016 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından belirlenen İyi Uygulama Örnekleri arasında 3. Sırada yer almaya hak kazanırken, akademik eğitimine inovasyon yönetimi alanında devam ederek İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA Programı’na başladı. 2017 yılında XMBA programını tamamladı ve Sun Tekstil bünyesinde Deneyimli Ar-Ge Uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2017 yılından bu yana uluslararası Ar-Ge işbirlikleri, entelektüel sermaye yönetimi ve kurum içi/dışı inovasyon alanlarında çalışmakta olup hali hazırda “Ar-Ge İnovasyon Yöneticisi” olarak görev yapmaktadır. Bilgi ve değerlerin yaygınlaştırılmasını önemseyen Melike, iki senedir Kıvılcımlar Programı kapsamında üniversiteli genç kadınlara kolaylaştırıcılık yaparak değer yaratmak adına tecrübe ve bilgisini paylaşmaktadır.

Semih Dilsiz

Sendeo

27 Mart 1988’de Erzincan’da doğdu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı. Üniversite hayatı boyunca IKEA, Decathlon, Philip Morris gibi çok uluslu şirketlerde görev aldı ve iş disiplini, uluslararası çalışma kültürü, network ağını genişletme ve iletişim alanlarında kendini geliştirdi. Üniversite sonrası Winterhalter Türkiye’de Satış ve İş Geliştirme Uzmanı olarak görev almaya başladı. 2013 yılında Koç Topluluğu şirketlerinden Aygaz’da Eğitim Sorumlusu görevini üstlendi. 2015 yılında Aygaz’ın iştiraklerinden Aygaz Doğal Gaz’da Temin ve Ticaret Mühendisi olarak görev aldı. Bu görevine devam ederken Aygaz’ın inovasyon portalı Aythink’in açılmasıyla kargo projesi (Aykargo) fikrini girdi ve mevcut işine ek olarak MVP’ye kadar süreci birlikte yürüttü. 2018 yılı başında Aygaz’ın yaygın bayi ağının gücünü kullanarak kargo yapılanması kurulmasını hedefleyen Aykargo Projesi’ne dedike olarak çalışmaya başladı. Aykargo’nun fikir aşamasından, MVP sürecine, kargo ve müşteri hacminin artışına, Mc Kinsey Company ile ortaklık çalışmalarından, Koç Topluluğu’nun Aykargo’yu şirketleştirme sürecine kurucu ekipte yer aldı. Aykargo projesi ile En Başaralı Koçlular ve En İyi Kurum İçi Girişim Projesi ödüllerini aldı. Eylül 2021’de Sendeo markasına dönüşen şirketin, 2021 yılı başından itibaren Kurumsal Satış Yöneticiliği görevini yürütüyor. Semih, yeni fikirler üretmeyi ve hayata geçirmeyi bir yaşam biçimi olarak benimsiyor, bununla birlikte girişimcilik ekosistemi ve start up’ları yakından takip ediyor. Aktif yelken sporcusu olan Semih, evli, Alp ve Tuna adında ikiz çocuk babası ve çocuklarının büyüme yolculuklarına şahit olmaktan büyük keyif almaktadır.

Tolga Güven Çeviksever

Silverline

18 Temmuz 1991'de Gaziantep'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra 2010 yılında Fırat Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Üniversite öğrencisi iken EMAS şirketinin Ar-Ge departmanında proje bazlı çalışmaya başladı. Bu süreçte birçok tasarım projelerinde görev aldı. Mezun olduktan sonra kariyerine Ar-Ge odaklı devam etmek istediği için beyaz eşya sektöründe ankastre ürünler üreten Silverline şirketinin Ar-Ge merkezinde Yapısal Tasarım Sorumlusu olarak 2016 yılında çalışmaya başladı. Yapısal Tasarım ekibinde birçok projede hem tasarım hem de proje lideri olarak görev aldı. Devam eden kariyerinde Yapısal Tasarım Uzmanı ardından Takım Lideri pozisyonlarında çalışarak, proje ekibi ile birlikte birçok projenin seri üretime kazandırılmasında aktif rol aldı. 2020 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Kariyeri boyunca birçok inovasyon projesinde, fikir aşamasından seri üretime kadarki tüm süreçlerine liderlik yaparak inovatif ürünler geliştirdi. 2020 yılında İnovasyon alanındaki yetkinliğini artırmak için Amasya Üniversitesinde kendisinin ikinci yüksek lisansı olan Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans Programı’na başladı. 2021 yılında şirketinin Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi ekibine Süreç Yöneticisi olarak atandı. Kariyerinde, birçok patent başvurusu, tasarım tescili ve yayınları bulunmaktadır.

Volkan Bağdadlı

DSM Besin Maddeleri

1991 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde başladı. 2015 yılında Food Innovation & Product Design (FIPDes) yüksek lisans programına Fransız ve İtalyan hükümet burslarıyla katılıma hak kazandı. AgroParisTech, Technological University of Dublin ve Napoli Federico II Üniversitesi’nden 3 ayrı alanda uzmanlık kazanarak mezun oldu. Sürdürülebilir Tarım sistemlerine gelişen merakıyla İtalya’nın çeşitli bölgelerinde 4 ay tarım gönüllüsü olarak çalıştı. Profesyonel hayatına İzmir’de gıda güvenliği ve kalite sistemlerinin kurulması ve yönetilmesi görevleriyle başladı. 2021 yılında yönetici yetiştirme programı DSM Pioneer ile Royal DSM Hayvan Besleme ve Sağlığı iş birimi EMEA bölgesine dahil oldu. EMEA ile özellikle Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar’da müşteri deneyimi yönetimi, dijitalleşme ve etkileşim geliştirme süreçlerinde kurum içi inovasyon projelerinde sorumluluk almakta, hayvansal protein üretimi ve gıda değer zinciri sürdürülebilirliğinde kurumlar arası çalışmaları bulunmaktadır. Sürekli öğrenme serüveninde ise farklı kültür ve deneyimler edinmekten, insan ilişkileri ve hikayelerinden ilhamla beslenmekten keyif almaktadır.