Fellows Adayları

Ali Kaan İlhan

Hexagon Studio

6 Mayıs 1994’te Bilecik’te doğdu. Çocukluğundan beri otomobillere ve tasarıma olan tutkusunu Endüstriyel Tasarım mesleğinde ifade etme idealiyle önce Eskişehir Güzel Sanatlar Lisesine girdi. Ardından da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne başladı. Öğrenim hayatı boyunca bir çok sergi ve endüstriyel tasarım projesinde yer almanın yanı sıra inovasyonla ilgili gelişmeleri yakından takip etti 2015 yılında henüz dördüncü sınıftayken yarı zamanlı olarak başladığı Hexagon Studio kariyerine, 2016 yılında tam zamanlı olarak devam etti. Hexagon Studio bünyesinde otomotiv, savunma sanayii, havacılık, perakende gibi bir çok sektörde yenilikçi projelere imza attı. THY koltuk arkası ekran tasarımı, THY check-in kioskları, 4x4 zırhlı askeri araç tasarımı ve Londra taksi projesi gibi endüstriyel tasarım, kurum ve ülke adına değer yaratan projelerde yer aldı. Hexagon Studio bünyesinde başlattıkları “Tasarım Odaklı Düşünme ve Yaratıcı Düşünme Teknikleri” eğitimlerinde mentor ve eğitmen olarak yer aldı. Bu bağlamda oluşturulan takımlarda inovasyon projelerine ve kurum içi inovasyon kültürünün yayılmasına katkı sağladı. Bunlarla birlikte çeşitli kurum ve üniversitelerde Tasarım Odaklı Düşünme’nin yaygınlaştırılması kapsamında yaratıcı fikir üretme eğitimi vermeye devam etmektedir. İş dışındaki zamanlarda resim yapmakta, tasarım projeleri üretmekte, iş modelleri kurgulamakta kitap makale ve eğitimlerle donanımını artırmaya çalışmaktadır. Sanat, mimari ve kültürel dokudan beslenerek üreten insan olma yolunda kendini daima canlı tutmaya çalışmaktadır.

Aslı Gök

Arçelik

11 Nisan 1988’de Ankara’da doğdu. Sanat ve bilim merakı onu önce tasarım alanına daha sonra Ar-Ge alanına yönelmesine sebep oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımından 2010 yılında mezun olduktan sonra farklı iş yerlerinde tasarımcı olarak çalıştı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım bölümünde Anadolu yemek kültürüne özgü küçük ev aletleri konusunda ürün geliştirme süreçlerini ele aldığı tez çalışması gerçekleştirdi. Tez kapsamında geliştirdiği ürün ile Teknogirişim desteğini kazanarak şirket kurdu ve tasarımını yaptığı ürünün Ar-Ge projesini hayata geçirdi. Kullanıcı ihtiyaçlarından yola çıkarak yeni ürün fikri geliştirme ve start-up tecrübesi ile birlikte Arçelik Ar-Ge’de yeni kurulan bir ekibin parçası olmamı sağladı. Şu anda Arçelik Garage & MakerLab’da yenilikçi fikir geliştirme çalıştayları için tasarım odaklı düşünme yöntemi geliştirerek farklı proje fikirlerinin hayata geçmesini sağlıyor, yeni trend ve teknolojileri takip ediyor, kullanıcı araştırmaları, fikir geliştirme ve inovasyon yöntemleri için farklı araçlar geliştiriyor ve uygulanmasını sağlıyor. Özellikle yeni fikir geliştirme, kullanıcı araştırmaları, proje geliştirme süreçleri, inovasyon yöntemleri konusunda uzmanlığı sayesinde farklı inovasyon yöntemleri geliştiriyor, şirket içinde ve dışında farklı paydaşları bu sürece dahil ederek programlar geliştiriyor ve bu programları Arçelik bünyesinde hayata geçirmeye devam ediyor.

Binnur Koç

STM

3 Haziran 1990’da Ankara’da doğdu. İlkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimini Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları’nda tamamladıktan sonra 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. İş hayatına bir teknoloji firmasında Proje Mühendisi olarak başladı. Mezun olduğu günden itibaren yurtdışına gitme hayalini gerçekleştirmek için, kendisine fayda sağlayacağını düşündüğü ABD Berkeley’de bir dil eğitimine kayıt oldu. 6 aylık yurtdışı deneyiminde kendisini hem yabancı dil hem de kişisel olarak geliştirme imkanı buldu. Geri döndüğünde aynı iş yerinde İş Geliştirme Departmanı’nda görevini sürdürürken bir yandan da Hacettepe Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini tamamlayıp, tekrar Amerika’ya giderek Stanford Üniversitesi’nde Strateji ve Proje Yönetimi konularındaki 2 farklı sertifika eğitimine katılım sağladı. Eğitimlerin sonrasında Türkiye’ye döndüğünde otomotiv sektöründe önemli bir Alman firması olan ZF SACHS Süspansiyon Sistemleri’nde Finansal Kontrolör görevinde 2 yıla yakın bir süre çalışmış ve burada daha önceki deneyimlerinden çok farklı bir kültür ve görevlerle kariyerinde önemli bir gelişim sağladı. ZF SACHS’taki görevi sırasında eski ve yeni projelerin fianansal değerlendirilmesi, yeni projelerle ilgili yatırım planlarının oluşturulması ve takip edilmesi, yıllık planlama ve bütçe çalışmalarının yapılması, maliyet iyileştirme projeleri gibi alanlarda çalışmalar yapmış, bu sayede fabrikadaki bütün bölümlerle birlikte çalışma fırsatı yakalamıştır. Yaklaşık 1 yıldır da Türkiye’nin Savunma Sanayi sektöründe önde gelen kurumlarından birisi olan STM’de, Büyük Veri ve Siber Güvenlik konularında İş Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevinde birçok kurum ile işbirlikleri yürüterek çeşitli projelerin başlatılması konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Birgül Kutlu

Siemens Finansal Kiralama

Temmuz 1985 tarihinde Fransa’da doğdu. Ailesinin Türkiye’ye kesin dönüş kararı alması ile birlikte lise eğitimini Bursa’da tamamladı. Lisans öğrenimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünde 2007 senesinde, yüksek lisans öğrenimini ise İstanbul Beykent Üniversitesi Finans bölümünde 2011 senesinde tamamladı. Eğitimi sırasında çeşitli uluslararası firmalarda ve kurumlarda saha satış, dış ticaret, pazarlama alanlarında deneyim kazandı. Mezuniyet sonrası iş hayatına özel bir bankanın yetenek havuzu programı ile portföy satış alanında başladı.2008 yılından itibaren aktif olarak finans sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda satış, pazarlama, krediler, varlık değerleme bölümlerinde çalışmaktadır. Banka ile başlayan ilk deneyimle birlikte inovasyon havuzuna ürün geliştirme ve süreç geliştirme önerilerinde bulundu. Şu an yine finans dünyasında çalışma hayatına devam etmekte ve ana sorumlulukları yanında çeşitli yerel ve global projelerde aktif olarak katılmaya devam etmektedir. Farklı ülkelere seyahat etmeyi, kitap okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi ve keşfetmeyi sevmektedir.

Duygu Ökesli

SOCAR Türkiye

1990 doğumlu Duygu Ökesli, lise öğrenimini okul birincisi olarak tamamlamış, 2008’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okumaya hak kazanarak, 2013 yılında Kimya Mühendisliği bölümünden Lisans derecesini almıştır. Profesyonel iş hayatına, Rönesans Holding bünyesindeki, EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) projeleri konusunda uzmanlaşmış olan Rönesans Endüstri Tesisleri’nde, Proses Tasarım Mühendisi olarak ilk adımı atmıştır. Yıllık ortalama 600.000 ton benzin üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük, doğal gazdan benzin üreten tesis projesinin yanı sıra, enerji tasarruflu amonyak üretim fabrikası projesinde detay mühendislik yapmıştır. Yirmi beş yaşında, enerji alanında yaptığı çalışmaları sayesinde, bölgenin en güçlü enerji şirketlerinin ve diplomatik liderlerin buluşma noktası Bosphorus Energy Club tarafından hayata geçirilen “Enerjide Genç Liderler – Young Leaders in Energy” programına seçilmiştir. Program süresince, “fosil yakıtlardan, yeşil enerjiye geçiş” projesinin liderliğini üstlenerek, enerji sektörünün önemli oyuncularıyla birlikte çalışma imkanına sahip olmuştur. 2016 yılından bu yana, insanların ihtiyaçlarına yönelik bilimsel inovasyonlara öncülük eden ve iki asrı aşkın süredir devrim niteliğindeki çözümleri geliştiren DuPont şirketinde “İnovasyon ve Pazarlama Uzmanı” olarak görev almakta, kurumun dünya çapında bilim ve inovasyon tecrübesini paylaşmada köprü görevini üstlenmektedir. Farklı endüstrilerde faaliyet gösteren lokal müşterilerin hayal ortağı olarak, içgörüleri yaratıcı düşünme araçlarıyla tespit edip, sorunlara inovatif çözümler sunarak, hem Türkiye’nin uzun vadeli büyüme stratejisini desteklemekte, hem de şirketin sektördeki lider rolünü sürdürmeye çalışmaktadır. Kurumsal inovasyon yönetimi ve sürdürülebilirlik konularına oldukça hevesli bir kurumiçi girişimci olan Ökesli, gelenekselliğe meydan okuyarak, inovasyon ve pazarlamaya farklı yaklaşan stratejileri hayata geçirmektedir. Aynı zamanda, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine destek vermeye devam ederken, lokalde daha önce girilmemiş pazarlarda iş geliştirmeye odaklanmıştır. Yaptığı her işe özen gösterme ve bulunduğu ortamda pozitif etki yaratma misyonunu benimseyerek, değişimin tek bir kişiyle başlayıp, bunun kelebek etkisine inandığından dolayı, son iki yıldır Türkiye’nin farklı şehirlerinde “Sürdürülebilir Etki” ve “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” üzerine gönüllü eğitimler vererek farkındalığı artırmaya, aktif vatandaşlığı teşvik etmeye çalışmaktadır. Münazara ve topluluk önünde konuşma alanlarında birçok ödülü olmasının yanı sıra, fırsat buldukça vaktini tango yaparak geçirmekten keyif almaktadır. Globalde, inovasyon alanında fark yaratacak iş modelleri tasarlamayı hedeflemesinin yanı sıra, hayatının her alanında öğrenmeye ve keşfetmeye açık kişiliği ile Ökesli, toplumun içerisinde bulunduğu zorlukları fırsata dönüştürerek pozitif etki yaratma uğruna çalışmaya ve bilgisini paylaşmaya devam edecektir.

Haydar Sinan Yıldırım

Vestel

Haydar Sinan 1992’de Denizli’de doğdu. Asker bir babanın oğlu olarak çocukluk yıllarını farklı şehirlerde geçiren Sinan, ilköğretim eğitimini okul 1.’si olarak Ankara’da tamamladı. İlgi ve yeteneklerine uygun olarak küçük yaşlardan başlayarak matematik ve fen bilimleri alanlarında kendini geliştirdi. Liselere giriş sınavında Türkiye 138.’si olduktan sonra, Ankara Fen Lisesinde eğitimini sürdürmeye karar verdi. Sonrasında üniversite giriş sınavında da Türkiye 116.’sı oldu. İlgisini ve yeteneklerini daha yüksek seviyede gösterebilmek için Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini tercih etti. Okulu onur derecesiyle bitiren Sinan, öğrenimi boyunca birçok kulüp organizasyonunda aktif rol aldı ve İzcilik Kulübünü kurdu. Yaklaşık 6 ay boyunca Almanya’da Erasmus programı kapsamında Avrupa’nın en iyi işletme okullarından birinde uluslararası eğitim deneyimi yaşadı. ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) topluluğunun aktif üyesi olarak birçok farklı ülkede ekonomi, politika ve eğitim etkinliklerinin bir parçası oldu. 2015 yılında mezun olduktan sonra, Vestel’de 25 kişilik Management Trainee ekibine dâhil olup, Boğaziçi Üniversitesi tarafından verilen 6 aylık mikro MBA programını tamamladı. Vestel Elektronik bünyesinde Proje ve Süreç Mühendisliği pozisyonlarında görev aldı. Görevi süresince AGV - Sürücüsüz Rehberlendirilmiş Robot Yatırımları, TV Üretimi Otomasyon Projeleri, Cep Telefonu Üretiminde Otomasyon Projeleri gibi temelinde verimlilik artırma amacı bulunan ve fabrikaları Endüstri 4.0 konseptine uyumlu hale getiren uluslararası seviyede büyük yatırım projelerinde, projelerin yönetiminde yer aldı. Daha sonra Üretim ve Ar-ge kanadında öğrendiklerini Satış ve Pazarlama alanında uygulama fırsatı buldu. Data analytics / business intelligence ve pazarlama/satış metrikleri anlamında şirket yöneticilerine anlık stratejik analizler ve iç görü sunma görevlerini üstlendi. İş zekası platform kurulumları, dijital yönetim ekran tasarımları, perakendede yeni teknolojilerin uygulanması (kişi sayma ölçümleri, müşteri süre ölçümleri, reyon analizleri, heatmap uygulamaları, sepet analizleri, müşteri deneyimi ve memnuniyet ölçümü vb.), yeni araştırma tekniklerinin şirket içine alınması (Nöro Pazarlama Araştırmaları ve Eye Tracking) gibi dijitalleşme projelerinden sorumlu olarak görevini sürdürüyor. Ek olarak, 2019’da Zorlu Holding’in “Parlak Bi Fikir” adındaki kurum içi girişimcilik projesinde kendi fikriyle 500’den fazla fikir arasında finale kalarak, ekibiyle birlikte tohum yatırım aldı ve girişimcilik serüvenine start verdi.

Hilal Kılınç

Sedef Gemi

17 Temmuz 1989’da Elazığ’da doğdu. Lisans eğitimine 2007 yılında Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde başladı. Bu süreçte ekibi ile birlikte Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılarak Hidrofıstık adlı araç ile Türkiye derecesi aldı. Özel ilgi alanı olan Amatör Telsizcilik çalışmalarına 2008 yılında başladı. Lisanslı çağrı kodu olan TA8AYM ile uluslararası yayın yapmaya başladı. Teknoloji ve yeniliğe olan tutkusu ile muhtelif proje ve inovasyon çalışmalarında bulundu. 2014 yılından itibaren Arge mühendisliği, Arge proje süreçleri, mevzuatı, yönetimi ve yeni ürün geliştirme üzerine uzmanlaştı. Mesleki deneyimine, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü’nde milli haberleşme uydu projesi çalışmaları kapsamında, proje bazlı görev alarak başladı. Ocak 2017’de Sistem Süreç Geliştirme Mühendisi olarak Sedef Gemi’de görev aldı. Kurum içi Arge departmanını oluşturdu ve Sedef Gemi’deki görevine departman yönetiminden sorumlu Arge Mühendisi olarak devam etmektedir. Bunun yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nde otonom yüzer araçlar konusunda yüksek lisans çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’nin ilk yerli ve milli havuzlu çıkarma gemisi olan TCG Anadolu gemisinin Arge Teknoloji Kazanım Yükümlülüğünden sorumlu olmakla birlikte şirket inovasyon kültürünün yönetilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması adına çalışmalarına devam etmektedir. Keşfetme, öğrenme ve izleme güdüleri ile yeni deneyimler ve yeni bilgiler özümsemekten haz almakta, yaşam amacını kendini gerçekleştirmek olarak görmektedir.

M. Emre Yurttagül

Roketsan

16 Ağustos 1984 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antakya’da tamamladıktan sonra 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 4. Sınıfta öğrenciyken çalışmaya başladığı ENCON firmasında bir buçuk yıl çalıştıktan sonra mühendislikten çok yönetim bilimine ilgi duyduğunu fark etti. 2008 yılında TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’nda Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı zamanda eğitimine devam ederek 2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programını tamamladı. 2011 yılında Brüksel’de Turkish Research and Business Organizations’da (Tur&Bo) 3 ay görev yaptı. 2012 yılında “Teknokent Firmalarının İnovasyon Projelerinde Karşılaştıkları Finansal Problemlerin Çözümünde Risk Sermayesinin Kullanımı” başlıklı teziyle Bilimsel Programlar Uzmanı oldu. TÜBİTAK’ta çalıştığı 2008-2018 yılları arasında özellikle KOBİ’lerin inovasyon projelerinin fonlanmasında ve yeni destek programlarının tasarlanmasında görev aldı. Birçok uluslararası platformda ve çalışma gruplarında Türkiye’yi temsil etti. Nisan 2018’de ROKETSAN Teknoloji ve Yenilikçilik Sistemi Yönetimi Birimi’nde Teknoloji ve Yenilikçilik Sistemi Yönetimi Lideri olarak göreve başladı. Aynı yıl Leeds Üniversitesi tarafından inovasyon yönetimi konusunda verilen eğitimleri tamamlayarak sertifika alan Emre’nin sorumlulukları arasında şirketin yenilikçilik kültürünün ve ikliminin oluşturulmasına yönelik yenilikçilik sistemini yeni yaklaşımlar getirerek tasarlamak yer alıyor. Evli ve iki çocuk babası olan Emre, çocuklarının çok yönlü ve farklı bakış açılarına sahip olmasını hedefliyor.

Naile Burcu Hacıoğlu

Coca-Cola İçecek

3 Ocak 1987’de Isparta’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. Yine aynı yılda Arçelik Elektronik İşletmesi’nde Yazılım Tasarımı Mühendisi olarak işe başladı. Burada televizyonların görüntü kalitesini geliştirmek üzere çalıştı ve çalıştığı projeler Obering. Berg & Lukowiak GmbH, Stiftung Warentest gibi bağımsız test kuruluşlarından şirket tarafından o zamana kadar alınmamış “gut” notlarını aldı ve Amerikalı film direktörü Jacob Schwarz ile Arçelik’e özel ilk 4K TV tanıtım içeriğini hazırladı. 2014’te başlattığı girişimi İTÜ Çekirdek tarafından ön kuluçka programına seçildi. Bu projesi onu iş yönetimi eğitimi almak için motive etti ve Koç Üniversitesi’nde MBA’ye başladı. İş yönetimi eğitiminin yanısıra İnteraktif Bilgi Tasarımı araștırma grubunun yürüttüğü “Spatial Augmented Reality For Indoor Use” konulu doktora projesinde çalıştı. Ayrıca Arçelik’te İnovasyon Direktörlüğü’e transfer oldu ve şirket içi ve partner ekosisteminde girişimcilik kültürünü geliştirme amaçlı projelerde yer aldı. 2017 yılında TEV yurtdışı bursu ile Yale Üniversitesi’nde İleri İşletme Master’ını tamamladı. Esnek bir müfredata sahip bu program süresince davranışsal ve bilişsel bilim, dijital strateji, yazılım yönetimi konularında uzmanlaştı. Üniversitenin Tsai CITY (Center for Innovative Thinking)’de Impact Measurement & Metrics koordinatörü olarak çalıştı. 2018’de Mezun olduktan sonra Richard U. Light Fellowship yaz programı kapsamında Tokyo’da Japonca eğitimi almaya hak kazandı. Program bitince Türkiye döndü Geçtiğimiz Kasım ayında Akbank’ta Dijital Bankacılık bölümünde kişilerin finansal durumlarını tahminlemeyi baz alan bir projede Servis Tasarımcısı rolüyle yer aldı. Burcu Eylül’de Coca-Cola İçecek’e katıldı. Burada Dijital Teknolojiler departmanında Ürün Sahibi ve İş Analisti olarak çalışıyor. Merak duygusuyla hareket eden Burcu, her fırsatta yeni bilgiler öğrenmeye, yeni deneyimler kazanmaya çalışıyor. Soru sormaktan yorulduğu zamanlarda farklı müzikler ve tatlar keşfederek ruhunu dinlendiriyor.

Rabia Oktay

Kastamonu Entegre

13 Ekim 1994’te İstanbul’da doğdu. 2013 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Uniaktivite tarafından Türkiye’nin en aktif iş ve kariyer kulübü seçilen Kalite ve Verimlilik Kulübü’nde iki sene aktif rol aldı. Kulüp içinde sektöre hitap eden projelerde takım üyesi olarak yer aldıktan sonra, proje koordinatörlüğü görevini yerine getirdi. Aldığı görevlerin neticesinde bir endüstri mühendisinin vizyonu ve misyonu ile kendi hedeflerinin örtüştüğünü fark etti ve Endüstri Mühendisliği lisans programını ikinci ana dalı olarak okumaya başladı. 2018 yılında Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Bölümdeki çalışmaları akademik yayınla sonuçlandı. Bir sene sonrasında da Endüstri Mühendisliğinden mezun oldu. Ekim 2018’den beri Kastamonu Entegre İş Planlama ve İnovasyon Direktörlüğüne bağlı olarak çalışıyor. Görevi kapsamında pazar analizi, rakiplerin ve trendlerin takibinin yanı sıra şirket içi yalın iş hızlandırma ve kurumsal girişimcilik programlarında aktif olarak yer alıyor. Eş zamanlı olarak Xnovate Circle programında “İnovasyon Liderliği ve Etkili Bir Takım Olma” başlığı altında takım liderliği yapıyor. Bunların yanında strateji, inovasyon ve teknoloji yönetimi alanlarında kendini geliştirmek adına Eylül 2019’da İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünde yüksek lisansa başladı. Boş zamanlarında farklı kültürlerden insanlarla vakit geçirmekten, keşfettiği mekânlarda yeni tatlar tatmaktan, yeni yazarlar ve yeni kitaplarla tanışmaktan keyif alıyor. En çok da inançla hayallerinin peşinden koşarken çevresindekilere ilham vermekten besleniyor. Kendini keşfetmenin ve kendini geliştirmenin bir sınırı olmadığına inanıyor.

Seran Sukan

Brisa Bridgestone Sabancı

Şubat 1993 yılında, İzmir’de doğdu. Lise’yi İzmir Amerikan Koleji’nde tamamladıktan sonra, sorgulayıcı ve meraklı karakteri, Seran’ı hayran kaldığı tasarım dünyası ile buluşturdu. Lisansını endüstriyel tasarım (tasarım yönetimi opsiyonu) üzerine, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde tamamladı. Lisans devam ederken, tasarım süreçlerinin kalbinde yer alan “insanların” doğasını, nasıl düşündüklerini ve nasıl karar aldıklarını, merak etmeye başlayan Seran, psikoloji üzerine yan dalını tamamladı. Lisans dönemini takiben, tasarım yönetimi ve psikoloji alanlarının kesiştiği, hizmet tasarımı (service design) alanında uzmanlaşma kararı aldı. Service Design Network (HQ) Köln’de, hizmet tasarımı alanının farkındalığının arttırılması amaçlı farklı projelerde görev aldı. Almanya serüveninden hemen sonra, yüksek lisans programından aldığı burslu kabul ile (Professor Robin Baker Scholarship) Londra’ya yerleşti. MDes Service Design Innovation yüksek lisans programını, University of Arts London (teaching institute: Ravensbourne) ’da tamamladı. Program’a devam ederken ve tamamladıktan sonra, Hellon Service Design Agency ve Barclays Bank şirketlerinde “service design intern” ve “junior designer” rollerinde, çeşitli hizmet tasarımı, UX/UI ve CX tasarımı projelerinde çalıştı. Bir buçuk yıllık İngiltere macerasından sonra, ülkesine geri döndü. Temmuz 2018’de Brisa ile yolları kesişen Seran, Bir Brisa’lının kurum içi girişimcilik deneyimini tasarlamak, yönetmek ve “start-up engagement management” aktiviteleri kapsamında iş birlikleri başlatmak ve yürütmek üzere, İnovasyon ve Girişimcilik Uzmanı olarak Brisa Girişimcilik ekibine dahil oldu. Seran, bugünkü pozisyonuna, hizmet tasarımı ve tasarım odaklı düşünme alanları üzerine olan bilgi ve deneyim birikimleri ışığında yaklaşmaya ve her zaman merak etmeye devam ediyor. Öte yandan, yaşam keşfi yolunda; farklı kültür ve lezzetler tatmak, swing dansında kaybolmak, analog fotoğraf makinesi ile oynamak ve deneme yazı türlerinde dalış yapmak, gibi deneyimlerle besleniyor.

Serkan Okursoy

EDH Nükleer Tıp ve Sağlık Hizmetleri

İçel Anadolu Lisesi’ni başarı ile tamamlayarak Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’ne %100 burslu olarak girmeye hak kazandı ve 2008 yılında da mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında yarı zamanlı olarak çalışmaya başladığı, stand sergileme sistemleri geliştiren ve üreten KBS’de, mezuniyeti sonrasında Mekatronik Mühendisi ünvanı ile profesyonel iş yaşamına adım attı. Burada, şirket ürün portföyünün medikal cihazlar alanında genişletilmesi adına yürütülen üretim projelerinde yer alarak tasarım, prototipleme ve ürün yönetimi konusunda deneyim kazandı. 2013 yılında, Türkiye’nin radyofarmasötik alanında lider firması Eczacıbaşı Monrol’de Proje Uzmanı olarak başladığı görevinde, ulusal ve uluslararası yatırım projelerinin yönetiminde görev aldı. Bu süreçte, Bulgaristan ve Polonya, Ürdün, Pakistan, Irak ilaç tesisi gibi projelerle multi-disipliner ve çok uluslu proje yönetiminin yanı sıra, iyi üretim uygulamaları (GMP), kalite yönetim sistemlerinin oluşturulması konularında da deneyim sahibi oldu. 2017 itibariyle de global klinik araştırmalar değer zinciri firması Mene Health Group’te , İnkübasyon Yöneticisi olarak çalışıyor. İlk defa olarak MHG bünyesinde oluşturulan bu departmanın görevi aslında üstüne vazife olmayan her işe bulaşıp, hem kendisine vazife hem de kurum içi inovasyona vesile olmak. Bu görevi kapsamında, şirket hizmet değer zinciri ve ürün gamının arttırılması için şirket içi ve dışı müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesinin yanı sıra, şirket içi ürün, hizmet geliştirme, yatırım ve dönüşüm projelerinin yönetimini yürütmektedir. İşi dışında kalan zamanlarda yemek yapmayı, motosiklet turu yapmayı ve dağ yürüyüşlerine katılmayı tercih ediyor.