Fellows Adayları

Arda Çetinkaya

Birleşmiş Milletler

31 Mart 1987 tarihinde Ankara’da memur bir ailenin ilk ve tek çocuğu olarak dünyaya geldim. İlköğretim eğitimimi Kavaklıdere İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra Ankara Mimar Sinan Lisesinden 2005 yılında mezun oldum. Lisans eğitimimi ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği ana bilim dalında 2012 yılında tamamladım. Lisans eğitimimin hemen ardından Eskişehir Kaymaz Altın Madeninde Tesis Mühendisi olarak 1 yıl boyunca görev yaptım. Bu 1 yıllık maden deneyimim sırasında hayatımın geri kalan kısmında yapmak istediğim mesleğin maden mühendisliği olmadığını anlama, kendime bundan sonra ne yapmak istediğimi sorma ve kendimi mesleki anlamda tanıma fırsatım oldu. Bu arayışın ardından eskiden beri özel ilgi alanım olan yazılımı meslek olarak ele almak istediğimi fark ettim. Daha sonra 2 Yıl GIS Analisti olarak farklı danışmanlık firmalarında çalıştım. 2 yıllık GIS deneyimim ve yazılıma olan kişisel ilgim sayesinde, 1.5 yıl boyunca İsveç kökenli bir danışmanlık firmasında Veri Yönetim Uzmanı olarak çalıştım. Böylece GIS verilerinin yönetilmesi/analiz edilmesi görevinde, başından sonuna kadar içinde bulunduğum AYEDAŞ projesini tamamlayan ekipte yer almış oldum. Yaklaşık 2 yıldır Netcad Yazılım A.Ş.’nin Özel Projeler ekibinde çalışmaktayım, son 4 aydır da GIS Geliştirme Ekibi Takım Lideri olarak açık kaynaklı yazılımlar ve firmamızın kurumsal uygulama/frameworklerini kullanarak kamu kurumlarına GIS destekli Web Uygulamaları yapan ekibin geliştirme tarafında görevime devam etmekteyim.

Başak Akdaş Can

Albert Solino Yönetim Danışmanlığı

11 Nisan 1991’de Bandırma’da doğdu. Eğitim hayatının ilk yıllarından beri kimyaya ilgi duyduğu için üniversite eğitiminde bu alana yoğunlaşmak istedi. Bu sebeple İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’ne başladı ve 2014 yılında mezun oldu. Lisans öğrenimi boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırmacı olarak yer aldığı iki araştırma projesinin yanı sıra, Koç Üniversitesi’nde de akademik yayınla sonuçlanan bir projede misafir araştırmacı olarak görev aldı. Yüksek lisans öğrenimine Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde başladı ve 2 yıl boyunca protein modelleme alanında çeşitli projelerde araştırmacı olarak görev aldı. Farklı araştırma topluluklarıyla çalıştığı bu süreçte disiplinler arası ekiplerle teknoloji geliştirme odaklı proje süreçlerini deneyimleme fırsatı buldu. Temmuz 2016 – Ocak 2019 tarihleri arasında Kastamonu Entegre’de İnovasyon ve Patent Uzmanı unvanıyla kurumsal inovasyon sisteminin kuruluşu ve icrasında aktif rol aldı. Bu süreçte fikir platformu, yalın iş hızlandırma ve kuluçka bileşenlerinden oluşan kurum içi girişimcilik programının yönetiminin yanı sıra, inovasyon stratejisi çerçevesinin oluşturulması, teknoloji yol haritasının oluşturulması, inovasyon süreçlerinde birimler arası koordinasyonun sağlanması, inovasyon kapasitesini artırmaya yönelik etkinliklerin düzenlenmesi, üniversite – sanayi işbirliği protokollerinin hazırlanması ve fikri haklarla ilgili görevler aldı. Şubat 2019’dan beri Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nde İnovasyon Projeleri Uzmanı unvanıyla çalışıyor. İşi dışında kendine ayırdığı zaman dilimlerinde ‘keşfetme’ tutkusunun peşinden gitmek, yeni deneyimler elde etmek ve yeni rotalar izlemek için çaba sarf ediyor. Farklı şehirler, farklı kültürler ve farklı insanlar tanıdıkça kendini besliyor, yeni hedefler koyuyor ve yeni hayaller kuruyor.

Dilek Turan

Dilek Turan, 1984 yılında Bursa’da doğdu. Lisans öğrenimini ODTÜ Kimya Mühendisliği, yüksek lisans öğrenimini ODTÜ İşletme, doktora öğrenimini ise Anadolu Üniversitesi İşletme/Pazarlama bölümlerinde tamamladı. Yüksek lisans yıllarından itibaren sırayla ODTÜ Teknopark, Formin Denge ve Yeşim Tekstil’de proje yazımı ve yönetimi, kalite yönetimi alanlarında çalıştı. 2012 yılından itibaren çalıştığı VitrA İnovasyon Merkezi’nde, inovasyon projeleri fikir havuzunun yönetilmesi, proje süreçlerinin koordinasyonu, Ar-Ge merkezi belgesi devamlılığının sağlanması için gerekli raporlamaların yapılması, yenilikçi yönü kuvvetli projeler için ulusal ve uluslararası teşvik başvurularının hazırlanması ve özellikle son bir yıldır da merkezi bir adım öteye götürecek trendlerin takibi, kullanıcı iç görülerinin tespit edilerek inovasyon sürecine dahil edilmesi, daha yaratıcı bir kurum kültürü için gerekli mekanizmaların kurgulanması gibi pek çok farklı konuda görev almaktadır.

Emre Dalarslan

Türk Hava Yolları

1988 yılında Ankara’da doğan Emre Dalarslan, aile işleri sebebiyle çocukluğundan beri iş dünyasını deneyimleme şansına sahip olmuştur. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuş; ilk girişimcilik deneyimini üniversite yıllarında edinmiştir. Pazarlama, e-ticaret, satış ve dış ticaret alanlarında çalışmaları olan Emre Dalarslan bu süreçte Unilever, PepsiCo, A101 ve ATO gibi kurumlarda tecrübe kazanmıştır. PepsiCo’daki görevinin ardından AnadoluJet ile Havacılık sektörüne geçiş yapmış ve Türk Hava Yolları İnovasyon Sistemi’nin kuruluşunda yer almıştır. Şu anda Türk Hava Yolları adına dış kaynaklı inovasyon süreçlerini koordine etmekte ve girişimcilik ekosisteminde de mentör olarak yer almaktadır.

Gencer Özkazman

BSH Ev Aletleri

Gencer Özkazman, ODTÜ’den 2006 yılında Endüstri Mühendisliği lisans, 2009 yılında Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları yüksek lisans derecelerini aldı. 2006 yılından bugüne kadar startup, KOBİ, danışmanlık şirketi ve üniversite gibi farklı kurumlarda proje geliştirme, proje yönetimi, iş geliştirme, danışmanlık, işbirliği yönetimi alanlarında farklı roller aldı. Çalışmalarının tamamında inovasyon süreçlerinin iş modellerine uygulanması gibi bir misyon edindi ve 2013 yılında BSH Türkiye organizasyonunda başladığı kurumsal tecrübesinde de bunu devam ettirmekte. İnovasyon ve Teknoloji Yönetimi Bölümü’nde Teknoloji Ağları’ndan sorumlu kıdemli uzman olarak çalışmakta olan Gencer Özkazman, Türkiye’nin devlet onaylı ilk Ar-Ge merkezinin yönetiminin koordinasyonu, ulusal ve uluslararası teşvikler, üniversite işbirlikleri, startuplar ile çalışma süreçlerinin koordinasyonu ve tüm bu süreçlerin şirket içinde ve dışında iletişimi ve yaygınlaştırılması faaliyetlerinden sorumludur.

Hakan Boğazpınar

VENN

05 Nisan 1985 Burdur doğumlu olan Hakan Boğazpınar lisans eğitimini 2009 senesinde Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım bölümünde tamamlamıştır. Kariyerine Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Araştırma görevlisi olarak devam etmenin yanı sıra, 4 senelik süre zarfında Designnobis tasarım ofisinin genel müdürlüğünü yürütmüş ve 2012 yılında ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2014 senesinde Venn Endüstriyel Tasarım Danışmanlığı firmasını kurarak, farklı ölçek ve farklı sektörlerden firmalara tasarım odaklı ürün geliştirme, prototipleme ve seri üretim danışmanlığı hizmetlerini sağlamaya başlamıştır. Medikal, savunma, IoT, otomotiv gibi sektörlerde faaliyetini devam ettirirken, 30’a yakın ürünün hayata geçmesinde, 10’u aşkın sayıda patent ve tasarım tescilinin sanayiye kazandırılmasına katkıda bulunmuştur. Bugün, teknoloji tabanlı girişimlerin ürün geliştirme serüvenlerinde hızlandırıcı ve yol gösterici bir konumda çalışmalarını sürdürmenin yanı sıra; tasarım odaklı düşünce ile yaratıcı problem çözme metodolojileri konusunda uzmanlığını artırmaktadır.

Koray Dinçalp

GAIN Medya

Koray Dinçalp 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi maden mühendisliği bölümünü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programını tamamladıktan sonra 2012 yılında biayda.com isimli, Türkiye’nin ilk kitlesel fonlama (crowdfunding) sitelerinden birinin kurucu ortağı oldu. 2016 yılına kadar girişimcilik ekosisteminde aktif bir oyuncu olan Koray, girişimcilik metodolojileri, iş geliştirme ve müşteri geliştirme odak alanlarında konuşmacılık ve eğitmenlik yaptı. 2016 yılında zor bir karar vererek girişimcilik serüvenini sonlandıran Koray, kurumsal hayata geçerek Filli Boya’da İş Geliştirme ve İnovasyon alanında çalışmaya başladı. Burada hem kurum içi girişimcilik programları hem de açık inovasyon sistemlerinin tasarımlarıyla ilgilenmeye başladı. Filli Boya içerisindeki çeşitli inovasyon ve dönüşüm projelerinde yer aldı. Bir yandan da Yönetim Kurulu Başkanı’nı temsilen çeşitli melek yatırımcı ağlarında erken aşama yatırımlara odaklandı. Kurumların inovasyon ve dijital dönüşüm alanındaki faaliyetlerine daha derinden bakabilmek ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarını daha iyi analiz ederek çözümler geliştirmek için 2018 yılında Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS’te çalışmaya başladı ve kurumsal inovasyon odağında bir çok büyük firmayla çalışma fırsatı buldu. 2019 yılının başında “yuvaya” dönerek Filli Boya Yönetim Kurulu Başkanı’na Yeni İş Geliştirme danışmanlığı yapmaya başladı. 20 yılı aşkın müzisyenlik deneyimi bulunan ve bas gitar çalan Koray Dinçalp, progressive rock/metal türündeki “Borderline” isimli solo projesiyle çalışmalarına devam ediyor.

Nergis Kirişçioğlu

Yapı Kredi

Nergis Kirişçioğlu 29 şubat 1992 tarihinde Antalya’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra 2010 yılında mühendislik eğitimi almak üzere Ankara’ya taşındı. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden onur derecesi alarak mezun oldu. Eğitimi sırasında; Erasmus Staj Programı kapsamında tamamladığı ilk yaz stajında; İngiltere, Bournemouth şehrinde 3 ay kalarak, global bir kargo firmasının perakendecilik alanında yürüttüğü satış-pazarlama süreçlerinde yer aldı. Mezuniyet sonrası iş hayatına ODTÜ-Teknokent’te faaliyet gösteren ve simülasyon yazılımları geliştiren Simsoft Bilgisayar Teknolojileri Firmasında Süreç Analisti olarak başladı. TÜBİTAK ve Avrupa Birliği destekli bir AR-GE projesinde (CloudSME); üretim ve hizmet süreçleri için sistem modellemesinde kullanılacak bir karar-destek yazılımının geliştirme süreçlerinde çalıştı. Aynı sene içerisinde iş değiştirerek Türk Telekom bünyesinde çalışmak üzere İstanbul’a taşındı ve sonraki 2 yıl boyunca müşteri iletişim kanallarında ürün süreçlerinin tasarlanması ve yönetilmesi, self-service çözümlerinin geliştirilmesi ve müşteri deneyimi konularında çalıştı. Diğer yandan da akademik kariyerine 2016 senesinde İTÜ İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans Programına başlayarak devam etti ve bu alanda Teknoloji ve R&D Yönetimi; Yeni Ürün Geliştirme konularına odaklandı. Şu anda veri madenciliği temelli bir müşteri segmentasyon modelinin oluşturulması konusunda tez çalışmasını devam ettirmektedir. 2018 yılında Yapı Kredi bünyesinde iş geliştirme uzmanı olarak pazarlama departmanında analitik modeller kullanılarak akıllı kampanya sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarında yer alıyor.

Nur Köse

KordSA

Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi olan Nur Köse, 11 Aralık 1989 tarihinde Adana’ da dünyaya geldi. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği programını tamamlayarak 2015 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 2011 yılında Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş’de Proje Koordinasyon Mühendisi olarak profesyonel hayatına başladı. Farklı sektörlerdeki projelerin yönetilmesi ve ekipler arası koordinasyonun sağlanmasında görev aldı. 2015 yılında Finans ve Stratejik Planlama Direktörlüğünde, strateji ve iş planlama çalışmaları, inovasyon yönetimi, bütçe planlama ve iş zekası altyapı çalışmalarını yönetti. 2018 yılı itibariyle Kurumsal İnovasyon Kıdemli Uzmanı olarak Hexagon Studio’daki çalışmalarına devam etmektedir. Uzmanlık alanları; inovasyon süreç yönetimi, yenilikçi fikirlerin oluşturulması ve projeye dönüştürülmesi (fizibilite çalışmaları), proje yönetimi ve strateji geliştirme, pazarlama ve iş geliştirmedir.

Selin Kanyas

Vispera

Bilimsel keşiflerin ve geliştirilen teknolojinin en işe yarayacak şekilde hayata katılması için gerekli süreçler üzerine uzmanlık kazanmış bir mühendisim. Borusan ArGe şirketinde Teknoloji Yönetimi ekibinde çalışıyorum. Koç Üniversitesi’nde Kimya Biyoloji Mühendisliği lisans programını tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi – TÜPRAŞ iş-birliğinde bir TÜBİTAK TEYDEB projesi başlattım. Projenin konusu olan, asfalt malzemenin buz tutmasını engelleyici özelliklerde polimer kompozit malzememiz için yayınlanmış patentteki mucitlerden biriyim. Akademi – endüstri arasındaki teknoloji transferi alanında edindiğim bu deneyim, 2012 yılında beni UC Berkeley’deki Master of Engineering programı ile buluşturdu. Laboratuvar seviyesindeki mühendislik işlerini ticari hizmet ve ürünlere dönüştürmeye yönelik bu program aracılığı ile Kaliforniya Bay Area’nın dinamik girişimci ekosistemine dahil oldum. Malzeme alanında iki start-up şirket ile çalıştım. Biri, lityum-iyon pilleri bükülebilir kılan bir teknoloji, diğeri ise geri dönüştürülebilir epoksi kompozit malzemeler geliştirmekte. Start-up deneyiminin yanı sıra, Berkeley Institute of Design’da akıllı ev sistemleri üzerine ürün tasarlayıp prototip geliştirdiğimiz bir ekibin parçası olarak çalıştım. 2014 yılında yurttaki start-up ekosistemini deneyimlemek istedim ve İstanbul’da Bluetooth Low Energy (iBeacon) protokolü ile iş geliştiren Blesh ile çalıştım. Son bir senedir Borusan’ın en genç şirketinde, grup şirketlerinin teknolojik yetkinliklerini üstün kılmak amacıyla araştırma yapmak ve yol haritası geliştirmek üzerine çalışıyorum. Linansımın son yılında yarım yıllık bir süreyle Kanada’nın Vancouver şehrindeki UBC’de exchange öğrenci olarak okudum ve şehre aşık oldum. Son olarak, malzemenin doğası ile insan davranışları arasındaki bağlantıları keşfetmeye tutkunum.

Yaprak Küçükgül Yılmaz

Innova

1987 yılında doğdu. Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni 2009 yılında bitirdikten sonra Milano Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yüksek lisans eğitimi için İtalya’ya gitti. 2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. 2009 yılından itibaren aktif olarak Ar – Ge, inovasyon, teknoloji ve proje yönetimi konularınında Meteksan, Ericsson, Lutech ve Innova firmalarında görev aldı. 2015 yılında TTGV’nin düzenlediği Ar-Ge Akademisi’ne katılım sağladı.Avrupa Birliği Ar-Ge Projeleri, TÜBİTAK Ar-Ge Projeleri, İnovasyon Yönetimi, Ar-Ge teşvikleri ve üniversite sanayi iş birlikleri ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Şu an Innova Bilişim Çözümleri’nde Kıdemli Ar-Ge Danışmanı olarak çalışmaktadır.Teknolojiyi yakından takip etmekten büyük keyif almaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Yiğit Yeldan

Tüpraş

2015 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden bölüm birinciliği derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl içerisinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği programını bitirdi. Lisans öğrenimi sırasında UDA Consulting ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde Veri Analizi üzerine çalışmalar yaptı. Yüksek akademik başarısı ve Veri Analitiği alanında gösterdiği başarılı çalışmalarından dolayı lisans öğrenimi sırasında Belçika da bulunan Hasselt Üniversitesi’ne 4 ay süre ile Veri Bilimci olarak görevlendirildi. 2015 -2018 yılları arasında Roketsan’da Veritabanı ve Orta Katman Teknolojileri Mühendisi olarak çalıştı. Endüstri 4.0 ve yeni teknolojilerin şirketler açısından önemini araştırmak için 2016 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Yüksek Lisans programına başladı. 6 Haziran 2018 tarihinden itibaren Tüpraş’ta Yapay Zeka ve Veri Analitiği Uzmanı olarak görevini sürdürmektedir.